perjantai 12. toukokuuta 2017

Halla-ahon mukaan EU:lla ei ole työkaluja korjata niitä ongelmia, joita se itse jäsenmaille aiheuttaa {S}

Hän ilmaisi myös tyytymättömyytensä Euroopan Unioniin, mutta tyrmäsi kansanäänestyksen ennen kuin kansalaisten asenteet ovat kielteiset. Sen eteen tulisi jatkossa tehdä työtä, sillä "kun kansa on puhunut, pulinat pois". Hänen mukaansa perustelut EU:n haitallisuudet ovat kuitenkin selkeät.

Euroopan unionilla ei ole Halla-ahon mukaan työkaluja korjata niitä ongelmia, joita se itse jäsenmaille aiheuttaa. Esimerkkinä hän mainitsi yhteisvaluutta euron, joka merkitsi käytännössä velkojen yhteisvastuuta, vaikka asiasta ei olekaan juuri puhuttu.

Ongelman ainoaksi unionitason ratkaisuksi europarlamentaarikko näki jäsenmaiden itsenäisestä päätösvallasta - ja omien rahojen käyttöoikeudesta - luopumisen ja kysyi, että onko tämä on liian suuri uhraus sellaisen yhteisvaluutan pelastamiseksi, josta ei ole Suomelle oikeastaan mitään hyötyä.

[Näin oli lausuttu 2.5.2017 Professorin ajatuksia -blogissa julkaistussa merkinnässä Jussi Halla-ahon, Sampo Terhon ja vasemmiston vappupuheista. Halla-aho ja Terho ovat kumpikin ehdolla Perussuomalaisten kesäkuussa pidettävässä puoluekokouksessa valittavaksi uudeksi puheenjohtajaksi väistyvän Timo Soinin tilalle.] 

[Ja pyydän lukijoiltani myöskin nyt anteeksi, että koska ko. puoluekokous on jo noin pian, niin tulen kuluvan toukokuun aikana Herran vuonna 2017 siteeraamaan ao. Professorin ajatuksia -blogin merkintää useamman kerran. Ja jos innostun kyseisiin herroihin liittyvää materiaalia jakamaan täällä ennen kesäkuuta vielä enemmän, niin pyydän varmuuden vuoksi anteeksi sitäkin.]

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti