Ensi vuoden kesällä Kivimäki vapautuu vankilasta istuttuaan puolet lain sallimasta maksimituomiosta. Tidy ihmettelee syystäkin Suomen oikeuslaitosta, joka kohtelee moneen kertaan tuomittua Kivimäkeä jälleen ensikertalaisena, koska edellisestä vankeustuomiosta on ehtinyt kulua yli viisi vuotta. Sama ongelma on tosin ollut muissakin maissa: nuoret hakkerit pääsevät lievillä tuomioilla, vaikka vahingot ovat mittavia. Myös tekojen tutkinta on hidasta, sillä väkivalta- ja talousrikokset ovat etusijalla.
[Näin oli lausuttu pitkän linjan tietotekniikkanörtin Petteri Järvisen blogissaan 25.6.2025 julkaisemassa merkinnässä Ctrl+Alt+Kaaos - jo toinen kirja Kivimäestä.]
[Kuitenkin yli puoli vuotta sitten vuoden 2024 joulukuussa oli Suomen eduskunta hyväksynyt korjauksen tähän "ensikertalais"-pykälään. Jatkossa edes Kivimäki ei voi jatkaa rikollista uraansa "ensikertalaisen" asemassa vaan Suomen oikeusjärjestelmä tulisi kohtelemaan, jos siihen tullaan joskus, rikoksenuusijana.]
[...Lakiesitystä vastaan äänestivät Suomen eduskunnassa SDP, Vihreät ja Vasemmistoliitto, joiden jäsenet ehkä tykkäävät, kun uhri kärsii.]
Käsittämätöntä on tuo vasemmiston rikollisten suosiminen. Tuomiostakin pitää "kärsiä" vain vaihteleva osa
VastaaPoistaHulluinta on paljousalennus.
Liikennerikoksissa taas on päinvastoin yleensä, mutta taas muutama holtiton sielläkin riehuu jopa kymmeniä kertoja mitättömin rangaistuksin.
Eihän se vallankumous onnistu, ellei yhteiskuntaan tuoteta epäjärjestystä ja kaaosta rikollisuutta suosimalla.
VastaaPoistaJa sitten kun vasemmisto on saanut pysyvästi vallan, niin ne joutuvat sitten kuitenkin ratkomaan jonkinlaista rikollisuutta pois. Siis ainakin jonkinlaista, ei välttämättä muunlaista.
VastaaPoista