Kietaisutakit (saksan Klappenrock), joita hieman virheellisesti usein kaftaaneiksi kutsutaan, ovat myös suosittuja varjagielävöittäjien parissa. Säilyneet kirjalliset lähteet eivät kuitenkaan kuvaile sellaisia osaksi heidän vaatetustaan. Toisen kyljen peittävät viitat ja napeilla suljettavat takit sen sijaan toimittavat päällysvaatteiden virkaa. Yhden kietaisutakit jäännökset on löydetty viikinkiajalta, jälleen Vanhan Tanskan Hedebystä. Kyseinen takki on villaa, ja lyhythelmainen, se ei ulottunut nivusia alemmas. Tästä vaatteesta tekee erikoisen sen reunus, joka on tekokarvaa! Ei tietenkään muovia, vaan villalangoista tehtyä turkisjäljitelmää. Kyseessä ei kuitenkaan ole varjagialueen löytö. Varsinainen kietaisutakkien kulta-aika oli sitä paitsi viikinkiaikaa edeltäneellä merovingiajalla (600-luvulla), koska tuolta ajalta suurin osa lähteistä, eli kuvat tuollaisista vaatteista, ovat peräisin. Niitä näkyy Ruotsin Vendelistä ja Valsgärdestä, sekä Englannin Sutton Hoosta löytyneiden kypärien koristelevyihin painettuina. Tällaiset "soturitakeiksikin" kutsutut kietaisutakit, joiden alkuperä on Keski-Aasian paimentolaiskansojen ratsastustakeissa, saattoivat olla päälliköiden ja suurten soturien vaatteita Skandinaviassakin, mutta ilmeisesti niiden käyttö väheni viikinkiajalle tultaessa, sillä niitä ei näy aikakauden kuvalähteissä.
[Näin oli lausuttu Mennyt aika -blogissa 13.5.2025 julkaistussa merkinnässä Varjagien pukeutumisesta.]
[Niin, mikseivät "historianelävöittäjät" ota kunnolla asioista selvää, on kysymys, joka pitää esittää.]
[Turkisjäljitelmä on hieno keksintö! Ja minusta on hienoa sekin, että jo muinaiset ihmiset ovat osanneet sellaisia valmistaa. Ennen kuluvan vuoden 2025 yhdistettyjä kunta- ja hyvinvointialuevaaleja eräs kaverini oli muuten ollut osallistumassa Vihreiden erään ehdokkaan vaalitilaisuuteen tämän tukijana, ja kaverilla oli silloin turkisjäljitelmä päällään. Mutta hienoa, ettei kukaan heittänyt hänen päälleen maalia.]
Eihän sitä historiaa elävöitetäkään sellaisena kuin se oli vaan sellaisena kuin sen halutaan olleen;
VastaaPoistakuka nyt haluaisi elämänsä olevan kärsimystä pahan hajun ja kuravellin keskellä?
Muinainen tekoturkis olikin uusi tieto.
Jos olisin kuollut eilen, en tuotakaan tietäisi.
Kyllä ihminen osaa.
PoistaEnnen wanhaan tulo- ja varallisuuserot saattoivat olla myös varsin rajunoloisia, mutta vaikka kaikki maan rikkaus olisi silloin jaettu tasan ao. valtakunnan kansalaisten kesken, niin ei tavallisen ihmisen elintaso olisi sillä luultavasti paljoakaan kohonnut.
Vasta teollinen vallankumous loi mahdollisuuden yltäkylläisyyden yhteiskuntaan, jossa tavallisella ihmisellä on kotonaan parempi vessa kuin oli ollut muinoin Egyptin faaraoilla. Tuotanto on järjettömän suurta, siis jos vertaa muinaisiin aikoihin.
Eivätkä asiat ole taloudellisessa mielessä edelleenkään kovin erilaisia:
Poistajos kaikki maailman varallisuus jaettaisiin huomenna klo 08.00 GMT tasan kaikkien maailman ihmisten kanssa, olisi illalla klo 20.00 GMT jälleen rikkaita ja köyhiä.
Niin kyllä on. Tarvitaan jonkin verran insentiivejä. Muutoin elintaso pysyy matalana. Samasta syystä ei kannata toteuttaa Marxin ja Engelsin ehdottamaa sadan prosentin perintöveroa.
Poista