keskiviikko 15. tammikuuta 2025

S Hamasin nimenomaisena tarkoituksena on tuottaa siviileille, myös omille siviileilleen, kuolemaa ja kärsimystä, kun taas Israelilla ei tällaista agendaa ole

Ei pidä kuitenkaan harhautua ajattelemaan, että osapuolten keskinäistä moraalista pahuutta voitaisiin vertailla pelkästään siviiliuhrien määrällä: tarkoitusperällä on pahuuden moraalissa suuri merkitys. Hamasin 10-7-hyökkääjien tarkoituksellinen siviilien murhaaminen lähietäisyydeltä ja sen ylpeä ilakointi edustavat pahuutta puhtaimmillaan. Israelin operaatiossa Hamasia vastaan sen sijaan siviiliuhrien tuottaminen ei ole tarkoitus, vaan sodan valitettava seuraus, jota Israel pyrkii minimoimaan mm. tiedottamalla pommitusten kohteista etukäteen. Hamas sen sijaan yrittää estää tällaista minimointia käyttämällä Palestiinalaisia ihmiskilpinä rakentamalla tukikohtiaan pakolaisleirien, moskeijoiden ja sairaaloiden alle.

[Näin oli lausuttu Vapaa-ajattelijoiden lehden Vapaa ajattelija numerossa 4/2023 julkaistussa Robert Brotheruksen kirjoittamassa kolumnissa Jihad: Tappamisen pyhä riemu.]

[Jihad tarkoittaa islamilaista pyhää sotaa toisinajattelijoita vastaan, ja se on ollut osa perinteisen islamin oppirakennelmaa uskonnon synnystä alkaen.]

3 kommenttia:

  1. Islamistinen terrorismi on eronnut länsimaisesta juurikin äärimmäisellä murhalukujen hakemisella siinä missä IRA ja ETA varoittivat pommi-iskujensa kohteita etukäteen.

    Kuolonuhrien määrää tärkeämpää oli terrorivaikutus, eli pelon herättäminen poliittiseen tavoitteesen pääsemiseksi
    Islamisti haluaa sen sijaan tuhota ja tappaa, siinä sen tavoite.

    VastaaPoista
  2. X lakimies sanoi arabien uhraavan palestiinalaiset Israelin tuhoamiseksi.
    Eipä he noita juuri huoli maahansa.

    VastaaPoista
  3. Islamilainen yhteisö toiseuttaa toisinajattelijoita. Ja islamilaisehkot arabimaat toiseuttavat vielä palestiinalaisarabejakin.

    VastaaPoista