lauantai 19. heinäkuuta 2025

Mitä on aito dialogi

Aidossa dialogissa huomioon otetaan vastapuolen parhaat argumentit eikä jätetä niitä systemaattisesti huomiotta. Vuorosanoja ei ole valmiiksi kirjoitettu. Puheenvuorot eivät koostu alkeellisista argumentointivirheistä, käsitteiden tarkoituksellisesta hämmentämisestä ja muusta tunnepitoisesta sotkusta. Vetoavakaan retoriikka ei lipsahda argumentointivirheen puolelle.

Aidossa dialogissa on varauduttava siihen, että toinen ei muuta näkemystään ja että hänellä on sille erinomaiset perustelut. On varauduttava myös siihen, että voikin itse olla se, joka päätyy muuttamaan mieltään. Tällaista keskustelua on onneksi mahdollista käydä omassa arjessaan vaikka jatkuvasti. Maailma tarjoaa kyllä harjoituskenttää, ellei ole onnistunut eristämään itseään johonkin tunkkaiseen samanmielisten lahkoon. 

[Näin oli lausuttu Kansan uutisten sivuilla 20.4.2025 julkaistussa Emilia Männynvälin kirjoittamassa kolumnissa Kilttien ihmisten tyrannia – empatiasta, uhreista ja syntipukeista. Pitkä kirjoitus ponnistaa islantilaisen Friða Ísbergin vuonna 2023 julkaistusta romaanista Merkintä.]

[Eduskunnan suuressa salissa televisiokameroiden läsnäollessa pidetyt poliittiset puheet ovat ilmeisesti melko säännönmukaisesti antidialogia, koska kukaan ei koskaan odota niillä olevan mitään vaikutusta kuulijoiden mielipiteeseen. Ei varsinkaan kansssapoliitikkojen. Kyseessä on pelkkä performanssi.]

4 kommenttia:

  1. Hyvin kirjoitettu. Mutta miten tämä liittyy oman puolueen tosiasiassa kuplassa elämiseen. Hieno ele kuitenkin lehdeltä! Jotain vapautta on näemmä sielläkin.

    VastaaPoista
  2. Tuossa on kuvattu YLEnannon toimittajiksi itseään kutsuvien keskustelumetodi mutta kaikki päinvastoin käännettynä.

    YLEnannon ja Hell-Sinkin Totuuden tehtävä ei ole keskustella vaan julistaa, ja sama koskee eduskunnassa pidettyjä puheita.

    VastaaPoista
  3. Eräällä tiedeaiheisella keskustelupalstallakin on eräs, joka määrittelee tieteen ihan omalla tavallaan mutta ei osaa muodostaa tieteellisiä teorioita. Hän haluaa kuitenkin muiden muodostavan hänen teoriansa, sillä onhan hän oikeassa. Hän myös julistaa ja jankuttaa. Aina välillä hänet joudutaan pistämään jäähylle. Mutta hän on jo vanha mies.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Asioiden on oltava niin koska hänestä tuntuu siltä, ja hänestä tuntuu siltä siksi että asioiden on oltava niin.

      Poista