torstai 5. toukokuuta 2016

Esimerkki uhripääoman vallasta feministien keskuudessa {S}

Alkujaan Koko oli valkoisehko tyttö nimeltä Shirley. Shirleyllä oli ilmeinen uhripääoman vaje. Shirley keksi plankata naamansa, vaihtaa nimensä gorillanimeen Koko ja perustaa blogin nimeltä Ruskeat tytöt. Hallelujaa! Rahaa ja mediakutsuja alkoi tulvia joka suunnasta.

Ylivoimainen uhripääoman Suomen mestari oli syntynyt, vaikkakin rotudopingin avustuksella.

Koko Hubaralla on niskalenkkiote valtavirtafeministeistä, jotka harmikseen edustavat "vain" valkoisia yläluokkaisia naisia.

Kun Koko Hubara päätti arvostella Finlandia -palkinnon voittaneen äärifeministin kirjaa, reaktiot kirjoitukseen kertoivat uhripääoman vallasta. Hubaraa kohtaan osoitettiin poikkeuksellista ymmärrystä täysteilauksen sijaan (jonka hän olisi ansainnut). Kukaan feministipiirin osallistuja ei uskalla uhmata uhripääoman kuningatarta, koska uhmaus johtaisi oman aseman järkkymiseen.

[sukupuolijärjestelmän tutkija Henry Laasanen 19.2.2016 bloginsa merkinnässä Feministien rivit rakoilevat ruskeiden feministien paineessa].

[Kun Laasanen antoi minulle aasinsillan, niin käytän sitä. Itse henkilökohtaisesti pidän Koko-gorillasta. Tämä on noin vuoden minua nuorempi, vaikka se on korkeampi ikä gorilloilla. Ennen vanhaan tapasin lukea säännöllisesti Kokon nettisivuja.]

[Mitään tässä blogimerkinnässä lausumaani ei saa eikä voi käyttää sen väitteen edistämiseen, että minä pitäisin Koko Hubaraa apinana tai apinan näköisenä tai oloisena.]

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti